Kako vemo kakšna je obvezna zaščitna obutev za določeno delovno mesto
Na srečo živimo v delu sveta kjer je zakonodajno poskrbljeno za zaščitno opremo delavca in se naši otroci ne rabijo bosih nog plaziti po rudnikih. Pri nas je torej predpisano kakšna zaščitna obutev in ostala oprema je obvezna za določeno opravljanje poklica. Zakon, ki pri nas to ureja se imenuje zakon o varnosti in zdravju pri delu in odreja uporabo primerno za stroko in ne na splošno za vse enako. Torej kuharjeva zaščitna obutev ne potrebuje imeti železne kapice in montažer sončnih celic ne potrebuje zaščitne kuharske mrežice.
Torej vsak delodajalec mora najprej identificirati potencialne nevarnosti pri delu in narediti oceno tveganja. Na podlagi tega se določi kakšna je obvezna zaščitna obutev in oprema na določenem delovnem mestu. Delodajalec je odgovoren, da izbere pravo, delavec pa je odgovoren da jo pravilno uporablja, po tem ko mu delodajalec pokaže kako. Naloga delodajalca je tudi zagotoviti redno vzdrževanje in preizkušanje opreme, da le ta služi svojemu namenu. Ko je na primer zaščitna obutev učena do mere, da ne nudi več varnosti jo je obvezno potrebno zamenjati.
Med zaščitno opremo, ki moramo glede na potrebe delovnega mesta zagotoviti spada:
- zaščitna oblačila,
- zaščitne rokavice,
- zaščita sluha,
- zaščita glave,
- zaščitna obutev,
- višinska varovalna oprema,
- zaščitna očala,
- zaščita dihal.
Iz izkušenj, ker smo imeli pri nas v podjetju veliko delavcev v zaščitnih opremah, lahko povem da ustrezna zaščitna obutev in oprema na delavcu, da nam kot kupcem, zelo pozitivno oceno o delodajalcu. V očeh plačnika si podjetja, si poskrbijo ustrezno in kakovostno opremo za svoje zaposlene povečajo ogled, saj daje vtis, da poskrbijo za varnost in dobrobit delavcev. Po drugi strani pa se zagotovo tudi delavci raje zaposlijo v podjetju, ki nameni pozornost varovalni opremi, da je primerna zaščitna obutev, da so rokavice ustrezne za delo in da je čelada prave velikosti. Tako lahko podjetje pridobi zelo bolj kvaliteten kader.